Психотерапія – це робота над собою за допомогою спеціаліста.
Приходити на неї можна з різними запитами (страхи, тривога, стрес, депресія, низька самооцінка, психологічна травма, хворобливий розрив стосунків, бажання налагодити стосунки)
Психолог – це спеціаліст, який здобув спеціальну психологічну освіту в державному ВУЗі або в приватному навчальному центрі, який має відповідну ліцензію. (Не зупинятимуся на перевагах і недоліках тих чи інших).
Психолог працює лише на рівні свідомості і не може використовувати психотерапевтичні техніки.
Психолог працює із психічно здоровими людьми, саме тому у нього клієнти, а не пацієнти. Він не лікує і не ставить діагнозів, а допомагає людям знайти вихід із складних ситуацій.
Психолог не може розпочати практику відразу після отримання диплома, йому потрібно пройти чимало годин особистої терапії, інтервізій (навчання ведення психологічних консультацій у групах) та супервізій (проведення психологічних консультацій та подальший докладний розбір під наглядом фахівця з великим досвідом, наставництво)
Психотерапевт – це фахівець або з медичною психологічною освітою, який має повноваження виписувати ліки, або психолог із психотерапевтичною освітою (в основному це приватні навчальні центри), у такому разі він не може призначати медикаментозне лікування, але може працювати з клієнтом на рівні підсвідомості.
Наявність медичної освіти не гарантує більш кваліфікованої допомоги. Робота з ментальним станом людини, її емоціями та думками – це не «лікування».
Психіатр – це фахівець, який має медичну освіту, отже повне розуміння того, як працює мозок як з органічного, так і з психічного погляду. Психіатр займається діагностикою та лікуванням психічних розладів. Психічні розлади стосуються порушень, пов’язаних із психічними функціями (наприклад, мислення та сприйняття) та поведінкою людини (агресивність, залежність, втрата контролю).
Важливо розуміти, що звернення до лікаря-психіатра не навішує людині ярлик «психа».
За даними ВООЗ кожна 4-5 осіб у світі має психічний або поведінковий розлад.
Коуч – фахівець, який допомагає вирішити конкретну проблему в стислий термін. Але не дає клієнту інструкцію. Він допомагає стратегічно подивитися на ситуацію, знайти внутрішні ресурси для її вирішення та самостійно скласти план — а потім слідувати йому.
Перед роботою з коучем, слід пройти особисту терапію у психолога/психотерапевта, або обидва фахівці повинні вести вас паралельно. Неможливо досягти вершини Евересту, не подолавши страху висоти.
На сьогоднішній день, на ринку послуг більшість психологів є сертифікованими коучами.
Чи має психотерапевт мати медичну освіту? На цей рахунок у світі немає однозначної відповіді.
У США професія психотерапевта вважається медичною і вимагає відповідної освіти. А в Європі, – наприклад, у Франції чи Німеччині, – психотерапевт вважається окремою, самодостатньою професією і не потребує медичної освіти.
Прибічники кожного підходу по-своєму мають рацію. Ми можемо згадати Фрейда, який радив своїм учням не витрачати час на медичну освіту, а відразу приступати до вивчення психоаналізу.
Якщо Тобі потрібна психологічна допомога – дзвони, пиши, приходь…